Vademecum pielgrzyma

Przed wyruszeniem na Pieszą Pielgrzymkę zadbaj o dobre przygotowanie swojego organizmu.
Pamiętaj, że przed tobą długa droga, w różnych warunkach atmosferycznych.
Pamiętaj, że codziennie będziesz około 10 godzin na nogach - i to dosłownie.

Jak się przygotować.

Zaopatrz się w wygodne obuwie przynajmniej miesiąc wcześniej i chodź w nim codzienne. Buty muszą być nieco większe niż normalnie, tak aby pomieściły stopę ubraną w grubą - najlepiej wełnianą skarpetę. Pamiętaj, że w czasie marszu twoje nogi nabrzmiewają i zbyt ciasny but stanie się "narzędziem tortur". Zabierz ze sobą kilka par skarpet (wełniane, bawełniane, frotte itp.), przetestuj je w ciągu miesiąca przed pielgrzymką. Zwróć uwagę, czy skarpety nie ściągają się albo czy szew nie uwiera. Miesiąc przed pielgrzymką zrezygnuj z samochodu, autobusu - maszeruj codziennie minimum jedną godzinę. Zadbaj o stopy: na dwa tygodnie przed wyruszeniem w drogę mocz stopy co drugi dzień w ciepłej wodzie z solą i natłuszczaj dobrym kremem do stóp, na tydzień przed pielgrzymką obetnij paznokcie na krótko. Kobiety, które chodzą w butach na wysokich obcasach winny miesiąc wcześniej z nich zrezygnować, aby mięśnie łydek miały czas przystosować się do pracy w zmienionych warunkach.

W drodze...

Twój ubiór winien być dostosowany do warunków pogodowych, ale wiedz, że nawet w czasie największych upałów lepiej iść w luźnej, lekkiej, przewiewnej bluzce lub koszuli z długimi rękawami, bo wtedy unikniesz przykrych i bolesnych poparzeń. Chroń również swoje nogi - szczególnie jeżeli jesteś uczulony (a) na opary asfaltu. Niejeden pątnik żałował później swojego zbyt lekkiego stroju. W czasie słonecznej pogody używaj czapkę. Idąc w kolumnie pielgrzymkowej "nie przywiązuj się" do jednego miejsca - jezdnia jest pochyła i ta okoliczność powoduje, że nogi pracują nierówno. Zmiana miejsc zapobiega przykrym następstwom (ostre bóle w stawach biodrowych, kolanowych bądź skokowych). Na postojach unikaj gwałtownego ochładzania nóg - ulga chwilowa, a zapalenie pochewek bądź ścięgien wielce prawdopodobne. Jako bagaż podręczny radzę zabrać mały, lekki plecak na szerokich, elastycznych, nieocierających szelkach. Torby noszone w rękach i chlebaki przewieszone przez ramię mogą być przyczyną przykrych dolegliwości w okolicy stawu biodrowego. Zabierz z domu dwa bandaże elastyczne o szerokości 5 i 10 (12) cm i życzę ci, aby oba wróciły z tobą do domu w stanie nienaruszonym. Jeśli używasz lekarstwa, nie zapomnij ich zabrać i regularnie zażywać.

Na każdym postoju, w drodze a także na noclegu pielgrzymkowa służba zdrowia służy ci radą i pomocą. Zapamiętaj! Zdrowie jest darem Pana Boga dla ciebie i tylko ty sam musisz o ten dar się troszczyć i zabiegać. Służba zdrowia może ci jedynie pomóc w tym odpowiedzialnym zadaniu.