2016

4-12 SIERPNIA 2016 33 PIESZA PIELGRZYMKA Sandomierz – Jasna Góra

Fenomen pieszych pielgrzymek na Jasną Górę z Sandomierza w pierwszych latach pielgrzymowania rozwijał się gwałtownie. Sandomierscy pielgrzymi zaczęli pielgrzymować z pątnikami warszawskimi którzy już wędrowali od 1711 roku. Jeździli do stolicy indywidualnie by iść pieszo do Matki Bożej Jasnogórskiej. To były lata 60-te I 70-te ubiegłego wieku. Natomiast w latach 70-tych nasi pielgrzymi wędrowali dołączając się do pielgrzymki Radomskiej. Od 1984 roku już po raz pierwszy z Sandomierskiej Bazyliki Katedralnej wyruszyła nasza pielgrzymka na Jasną Górę. Od tej pory upłynęło już 33 lata.

21 czerwca 2016 roku ks. Dyrektor Marcin Grzyb wraz z liderem pielgrzymki Andrzejem Gachem zrobili objazd trasy, jak co roku to czynią.

4 sierpnia już od godzin rannych gromadzili się pielgrzymi przy katedrze by uczestniczyć we Mszy Świętej wraz z pielgrzymką Janowską. O godzinie 8:30 rozpoczęła się Eucharystia którą celebrował J. E. Ks. Bp. Krzysztof Nitkiewicz. On też skierował słowo Boże do wiernych. Po zakończeniu Mszy i błogosławieństwie Sandomierscy pielgrzymi wyruszyli w trasę. Biskup Ordynariusz wyprowadził pątników do ulicy Krakowskiej. Do grupy biało-czerwonej dołączyli Rosjanie: Kowalczyk Ludmiła i Gruzdjewa Julia oraz Nahimana Baudrg z Konga ze stolicy tego afrykańskiego kraju Kinshasy, którzy przybyli ze swoim ojcem duchownym Ks. Grzegorzem Zwolińskim aż z Kirowa. Miejscowość ta znajduje się aż 1000 km za Moskwą. Na godzinę 12:00 pątnicy dotarli do Samborca i po pół godzinnym odpoczynku grupy pielgrzymów wyruszyły w kierunku Janowic ponieważ w tym roku mieszkańcy tej miejscowości przygotowywali obiad. po posiłku grupy wyruszyły w dalszą drogę przez Przybysławice i na godzinę 19:00 dotrzeć na nocleg do Klimontowa. Apel maryjny odbył się o 20:00, a poprowadził go ks. Rafał Olszówka. Po apelu pielgrzymi rozeszli się na noclegi, by przygotować się do dnia następnego, bo jak twierdzą że pielgrzymka to czas przemyśleń nad sobą i swoją drogą życiową.

Drugi dzień słoneczkiem przywitał pielgrzymów. o godzinie 7:00 odbyła się Msza Święta której przewodniczył ks. Wacław Gieniec, a homilię wygłosił ks. Tomasz Gawlak. O godzinie 8:15 kolumna pątników wyruszyła ze śpiewem na ustach. W miejscowości Konary mieszkańcy częstowali śniadaniem przybyłych pielgrzymów, a Ci co szli po raz pierwszy byli symbolicznie ochrzczeni w rzece Koprzywiance, która przepływa przez tą miejscowość. O godzinie 11:00 grupy odpoczywały w Kujawach i po pół godzinnym odpoczynku wyruszyły w kierunku Ujazdu i Iwanisk gdzie mieszkańcy na czele ze swoim proboszczem przygotowali obiad. Po obiedzie o godzinie 14:15 pielgrzymka wyruszyła przez Wolę Skolankowską i Jastrzębską do Zbelutki i tam grupa I nocowała, apel poprowadził ks. Piotr Kara. Grupa II w Sadkowie miała swój nocleg, apel poprowadził ks. Tomasz Gawlak, a grupa III w tym dniu dotarła do Barda na nocleg, apel poprowadził ks. Grzegorz Rożek.

Trzeci dzień pielgrzymowania to sobota i święto Przemieniania Pańskiego . Grupy I i II ze Zbelutki wyruszyły o 7:00 by dotrzeć do Barda gdzie razem z grupą III uczestniczyć we Mszy Świętej której przewodniczył ks. Tomasz Weryński, proboszcz Barda, a kazanie wygłosił ks. Grzegorz Rożek. Po Mszy Świętej i odpoczynku grupy wędrowały przez Koziel i Nową Hutę na odpoczynek obiadowy. Po obiedzie przeliczono pielgrzymów i okazało się, że jest to najmniejsza pielgrzymką w historii, bo zaledwie uczestniczy w niej ok 270 osób. Ostatni odpoczynek to Niwka i jeszcze tylko ponad godzina marszu przez las i Słopiec, ale od Cisowa się zachmurzyło i zaczęło padać przez półtora godziny. Jednak pielgrzymom deszcz nie przeszkadzał bo do tej pory było gorąco, temperatura wskazywała na termometrze ponad 35 stopni. Na godzinę 18:00 grupy były już na noclegu. O godzinie 20:30 odbył się apel który poprowadził ks. Tomasz Gawlak. Mimo zmiany pogody, mimo deszczu i palącego słońca pielgrzymom nic nie dolegało, bo pielgrzymka jest przecież cudownym przeżyciem.

Czwarty dzień pielgrzymka to niedziela czyli Dzień Pański. Mszy Świętej w Słopcu o godzinie 7:00 przy kapliczce przewodniczył ks. Rafał Olszówka, a homilię wygłosił ks. Piotr Kara. O 8:15 w słoneczku grupy wyruszyły w dalszą drogę. O godzinie 11:00 kolumna pielgrzymki Sandomierskiej odpoczywała już w Sukowie przy kościele, a o godzinie 12:30 pątnicy byli w Dyminach. Mieszkańcy tej dzielnicy Kielc bardzo gościnnie przyjmowali pątników na obiad. Po odpoczynku obiadowym przechodziliśmy przez dwie drogi szybkiego ruchu i tu trzeba podkreślić wspaniała postawę policjantów, którzy nam bardzo pomogli na tych trasach, a ks. Dyrektor wręczył policjantom pamiątkowe znaczki i smycze z logo pielgrzymki za pomoc na tym pątniczym szlaku. Zgórsko to już ostatni odpoczynek w tym dniu. Grupa I nocowała w Szewcach, apel poprowadził diakon Zych Tomasz, grupa II nocowała w Jaworznie, apel poprowadził ks. Tomasz Gawlak, a grupa III nocowała w Łaziskach, apel poprowadził ks. Grzegorz Rożek. Te kilka dni wspólnego pielgrzymowania umocniły nas pątników, że wiara niesie ze sobą dużo siły Ducha Świętego.

Poniedziałek to już piaty dzień i połowa pielgrzymki. Pątnicy wyruszyli ze swych noclegowych miejscowości o godzinie 7:00 mimo porannej rosy, chłodu ale i przebijającego się przez konary drzew słońca. O 8:30 grupy dotarły do Piekoszowa i wraz z pielgrzymką Ostrowiecką uczestniczyły w uroczystej Eucharystii której przewodniczył J. E. Ks. Bp. Senior Edward Frankowski , a homilię wygłosił niestrudzony ojciec Tytus Piłat który już kolejny raz przybył do Piekoszowa by nas karmić słowem Bożym. Obiad tradycyjnie w Rykoszynie, a następnie przez Wierną Rzekę i Gnieździska pielgrzymi dotarli na nocleg do Mieczyna, a grupa III nocowała w Jakubowie, kilometr dalej. Apel w Mieczynie poprowadził Ks. Tomasz Gawlak, a w Jakubowie Ks. Grzegorz Rożek i tym samym zakończył się piaty dzień pielgrzymowania. Jedna z sióstr na koniec dnia powiedziała że, idzie by naprawić relacje miedzy sobą, a Bogiem, bo się popsuły i to jej się udaje, a patrząc na pielgrzymów stwierdziła, że atmosfera miedzy braćmi i siostrami jest wspaniała.

Szósty dzień pątniczego trudu to wtorek. Pątnicy spali godzinę dłużej bo w tym dniu do przejścia mieli tylko 25 km. Grupy I i II z Mieczyna wyruszyły o godzinie 8:00, po drodze dołączyła się grupa III. W Krasocinie byliśmy na godzinę 9:30 gdzie Ojciec misjonarz Andrzej Nowakowski odprawił Mszę Świętą. On też wygłosił kazanie w którym wspomniał w swojej pracy misyjnej na południu Afryki aż do Zambii, gdzie czas jest taki sam jak u nas. Po odpoczynku obiadowym który był Sułkowie pątnicy wyruszyli w dalszą drogę. Jeszcze tylko jeden odpoczynek w Belinach i grupa II na nocleg powędrowała do Włoszczowej i spała w Ośrodku Rekreacyjnym na hali sportowej. Apel poprowadził ks. Tomasz Gawlak, a grupy I i III nocowała w Woli Wiśniowej. Wcześniej grupy złożyły kwiaty przy krzyżu który stoi obok szkoły jako symbol obrony krzyża, gdzie 33 lata temu młodzież stanęła w Jego obronie. W Woli Wiśniowej odbył się mecz piłki nożnej pomiędzy drużyną Woli a drużyną pielgrzymów. mecz został przerwany w drugiej połowie zewzględu na duży deszcz, a wynik meczu była 1:0 dla gospodarzy. Apelu nie było bo ciągle padało, ale mimo tej niesprzyjającej pogody atmosfera była w pielgrzymce sprzyjająca. Ludzie przyjmowali nas z otwartymi sercami, każdy był dla nas życzliwy, my z kolei dziękowaliśmy za wszystko modlitwą i pamięcią, natomiast pątnicy mieli tylko jeden cel, by dojść mimo bólu,bąbli i osłabienia, ale czuliśmy się jak jedna rodzina.

Następnego dnia rano było pochmurno. Jeszcze padał nocny deszcz, ale pielgrzymi o godzinie 7:00 byli już gotowi do wymarszu. Grupy I i III które nocowały Woli Wiśniowej i grupa II we Włoszczowej, na godzinę 9:15 były już w Czarnicy na Mszy Świętej którą odprawiał Neoprezbiter ks. Dominik Żelazko, a homilię wygłosił ks. Grzegorz Zwoliński. W homilii nawiązał do swojej pracy w Kirowie gdzie pracuje z Rosyjskimi katolikami. O godzinie 10:45 grupy pielgrzymów wyruszyły w kierunku Secemina, a deszcz nie ustawał padać. O godzinie 18:00 kolumna dotarła na noclegi do Koniecpola. Grupa I nocowała w dzielnicy Słowik, apelu nie było. Grupa II nocowała w szkole, apel poprowadził ks. Dyrektor Marcin Grzyb, a grupa III nocowała w dzielnicy Niwka.

W ósmym dniu pielgrzymowania od samego rana było zimno. Chwilami padał lekki deszcz, ale przez chmury przedzierało się słońce. Grupy z Koniecpola wyruszyły o godzinie 7:00 przez Olbrachcice by na odpoczynku obiadowym odpocząć w Sanktuarium Świętej Anny. Gdy pątnicy ujrzeli strzelistą wieże sanktuarium, padli na kolana pozdrawiając Babcie Pana Jezusa pieśnią " Święta Anno witam Cię". O godzinie 13:00 po odpoczynku obiadowym pielgrzymka wyruszyła w dalszą drogę. Przez wolę Mokrzewską, następnie Mokrzesz i o godzinie 17:00 pątnicy byli już w Krasicach. O godzinie 18:30 rozpoczęła się Msza Święta której przewodniczył ks. Sylwester Gaweł, a homilę wygłosił ks. Dyrektor Marcin Grzyb, jak zawsze była wzruszająca. Na zakończenie Ks. Dyrektor podziękował najpierw Bogu, wszystkim pielgrzymom za udział, służbom logistycznym za ich trud, poświęcenie i opiekę na pątniczym szlaku, wręczając służbom i księżom pamiątkowe kubki z logo pielgrzymki, a liderowi głównemu ten upragniony Maryjny medalion. Na koniec Ks. Dyrektor udzielił wszystkim Bożego błogosławieństwa i pielgrzymi udali się na noclegi.

Następnego dnia już o godzinie 3:00 w nocy grupy pielgrzymów wyruszyły na ostatni etap pielgrzymowania. Było zimno. Temperatura spadła do 6 stopni. O godzinie 4:30 odpoczywaliśmy we Mstowie, a o godzinie 6:30 byliśmy już na Górce Przeprośnej gdzie dołączyli do nas pątnicy z Ostrowca Świętokrzyskiego i wędrowali już z nami do Mirowa. Tu nastąpiło połączenie jeszcze kolumny Janowskiej i Stalowowolskiej i już przed Majestat Pani Jasnogórskiej wchodziliśmy wszyscy razem. Przed figurą Matki Bożej przywitał nas Ks. biskup Ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz i Biskup senior Edward Frankowski. Następnie pielgrzymi padli na twarz przed Tronem oddając pokłon Maryi do której pielgrzymowali przez 9 dni. Potem pątnicy udali się do Kaplicy Cudownego Obrazu by jeszcze raz zawierzyć Jej wszystko z czym pielgrzymowali. W Bazylice wszystkich powitał Ojciec Paulin, a biskup odprawił wraz z kapłanami przybyłymi pieszo Mszę Świętą. Homilię wygłosił Ks. Bp. Ordynariusz. Po zakończeniu Mszy Świętej Biskupi udzielili pielgrzymom błogosławieństwa i wszyscy udali się po bagaże i tym samym zakończyła się 33 Piesza Pielgrzymka Ziemi Sandomierskiej na Jasną Górę.

W 2016 roku w pielgrzymce udział wzięło 275 pielgrzymów

186 sióstr i 89 braci

HASŁO PIELGRZYMKI:

,,Błogosławieni Miłosierni’’

Dyrektorem pielgrzymki był już czwarty raz

Ks. Marcin Grzyb

Liderem kolumny Sandomierskiej:

Andrzej Gach

Kwatermistrz:

Krzysztof Staszewski

Pomagali mu:

Gr I : Żyłka Piotr i Siudak Mateusz

Gr II : kl. Durma Konrad i kl. Gorazda Maciej

Gr III : Karaś Ann i Sobolewska Natalia

Lekarz pielgrzymki : Przemysław Płaza

Szef Służby Zdrowia : Anna Borycka

Techniczny : Andrzej Anwajler

Księża uczestniczący w pielgrzymce:

 1. Ks. Marcin Grzyb

 2. Ks. Piotr Kara

 3. Ks. Grzegorz Zwoliński

 4. Ks. Rafał Olszówka

 5. O. Andrzej Nowakowski

 6. Ks. Sylwester Gaweł

 7. Ks. Tomasz Gawlak

 8. Ks. Wacław Gieniec

 9. Ks. Grzegorz Rożek

 10. O. Piotr Graduszewski

 11. Ks. Paweł Paterek

Charakterystyka grupy

Gr. I – Biało - czerwona

Przewodnikiem był ks. Piotr Kara, a pomagali mu ks. Grzegorz Zwoliński, ks. Rafał Olszówka, O. Andrzej Nowakowski, diakon Tomasz Zych

Służba zdrowia

Adamczyk Małgorzata

Strojnowska Wioletta

Stąpór Małgorzata

Czarnecka Zofia

Madera Barbara

Promowicz Anna – czasowo

Porządkowi

Anwailer Andrzej – lider grupy

Kaczmarski Kamil

Lewicki Andrzej

Dybus Damian – czasowo

Anwailer Marcin – czasowo

Drab Grzegorz – czasowo

Maciejewska Jola – czasowo

Maciejewski Maciej – czasowo

Grupa muzyczna

Trębacz Karolina, Biało Justyna, Gałęza Olga, Radzimowska Ewelina, Szwajka Dominika, Jesionek Justyna, Krupa Olga, Schrupka Marysia

Piosenka grupy : "Maryjo Ty jesteś moją mocą ,,

Ilość pielgrzymów : 32 braci – 54 siostry

Najmłodszy pielgrzym – Lasota Marysia 9 lat

Najstarszy pielgrzym – Wrzosek Krystyna 74 lata

 

Gr. II – Niebieska

Przewodnikiem był ks. Tomasz Gawlak , a pomagali mu ks. Sylwester Gaweł, ks. Wacław Gieniec, kl.Konrad Durma, kl. Maciej Gorazda.

Siostry zakonne: S. Samuela Maj ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek BDNP w Dębicy

S. Małgorzata Fiuk – Imienia Jezus

Służba Zdrowia

Cieśla Grażyna

Borycka Anna

Masternak Jolanta

Zając Katarzyna

Płaza Przemysław

Porządkowi

Cieśla Krzysztof - lider grupy

Cieśla Andrzej

Cieśla Dominik

Kornacki Mikołaj

Kaczorowski Damian

Baracz Krzysztof

Grupa muzyczna

Piątek Ola, Cieśla Angelika, Cieśla Ola, Borycka Anna, Nowak Klaudia, Kos Natalia, Nowak Kamila, Wawrzkiewicz Bartek

Piosenka grupy : " Mama królowa,,

Najmłodszy pielgrzym – Maja Cieśla 2,5 roku

Najstarszy pielgrzym - Stanisława Maj 84 lata

 

Gr.III - Żółta

Przewodnikiem był ks. Grzegorz Rożek, a pomagali mu O. Piotr Grodzszewski, ks. Paweł Peterek, kl. Mateusz Machniak

Służba zdrowia

Paciura Krystyna – lekarz

Walenciak Beata

Walczyk Małgorzata

Porządkowi

Bednarski Mieczysław - lider grupy

Wąż Karol

Kilarski Tomasz

Pawełek Kamila

Pietrzak Michał

Walenciak Daniel

Grupa muzyczna

Michalska Maria, Walenciak Dominika, Kowalska Anna, Marszałek Marzena, Zybała Jola

Piosenka grupy : "O Matko kocham Cię,,

Najmłodszy pielgrzym – Chadaj Justyna 11 lat

Najstarszy pielgrzym – Strojny Stefan 82 lata

Samochody w 2016 r.

Star duży gr 1 i 2 - Przytuła Sebastian

Bus duży gr 3 - Żubr Jerzy

Bus sanitarka – Staniszewski Mateusz

Bus techniczny - Przytuła Karolina

Bus zaopatrzenie - Urbański Piotr, Urbańska Katarzyna, Mazur Rafał

Kwatermistrz – Staniszewski Krzysztof

Samochód Dyrektora + Sekretariat – Czeluśniak Magda, Piątek Krzysztof

 • W tegorocznej pielgrzymce nie było żadnego księdza z Sandomierza

 • W tym roku było najmniej pielgrzymów od 33 lat

 • Kronikę prowadzi Andrzej Gach – lider pielgrzymki, a pomaga mu zapisać na komputerze Krzysztof Grodecki.